15 Mayıs: Tarihte Bugün Ne Oldu?

  1. 1252 – Papa IV. İnnocentius, Papa XIII. Urbanus’a yazdığı “Ad extirpanda” adlı bir papalık fermanı yayınladı. Bu ferman, sapkınları cezalandırmak için zorla itiraf yöntemlerinin kullanılmasını onayladı ve bazılarına göre sonraki yüzyıllarda Avrupa’da İnkizisyon’un gelişmesinde etkili oldu.

  2. 1525 – Almanya’da, Bauernkrieg (Çiftçi Savaşları) adı verilen büyük bir köylü isyanı başladı. Bu isyan, sosyal, ekonomik ve dini nedenlerden dolayı ortaya çıkmıştı ve Almanya’nın çeşitli bölgelerinde köylülerin ve zanaatkarların aristokratlara karşı ayaklanmasına yol açtı.

  3. 1718 – İngiliz korsan Edward Teach, “Kara Sakal” lakabıyla da bilinen ünlü korsan, Kuzey Carolina’da bir çatışmada öldürüldü.

  4. 1940 – II. Dünya Savaşı sırasında, Hollanda’da Nazi Almanyası’nın işgali sona erdi. Alman birlikleri, Rotterdam’ın bombalanmasının ardından Hollanda’nın teslim olmasını sağlamıştı.

  5. 1948 – Arnavutluk, Komünist lider Enver Hoca tarafından kuruldu ve Arnavutluk Halk Cumhuriyeti ilan edildi.

  6. 1972 – Japonya’nın başkenti Tokyo’da, Asahi Shimbun tarafından düzenlenen Asahi Kasei Maratonu sırasında bir saldırgan, katılımcılara ateş açarak 1 kişiyi öldürdü ve 3 kişiyi yaraladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x